Czarter jachtów Chorwacja

Pogoda w Chorwacji

Na Chorwackim wybrzeżu Adriatyku panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych. Lata są suche i gorące, a zimy łagodne i wilgotne. Średnia temperatura w styczniu od 5 do 9°C, w sierpniu od 25 do 27°C. Temperatura morza  latem około 25°C.
W sezonie czarterowym zazwyczaj wieją stosunkowo słabe wiatry głównie przez Mistral . Nie jest to jednak regułą. Zawsze należy się liczyć z nagłą zmianą pogody obserwować morze i mieć aktualną prognozę pogody.
 
Nabardziej regularnym i o stałym kierunku wiatrem jest Mistral . O jego regularności może świadczyć architektura i układ ulic w antycznych miastach Chorwacji. W ten sposób wykorzystywano chłodztacą i świeża bryzę Mistrala.Pojawia się około 10 rano z kierunku połnocno-zachodniego i cichnie wieczorem. Jego siła wzrasta stopniowo ale nie przekracza 5-6 B. Charakteryzuje go zazwyczaj bezchmurne i błękitne niebo. Mistral przeważa na wybrzeżu Adriatyku od czerwca do połowy września. 
 
Jugo to wiatr złej pogody. Wieje z południa lub południowego-wschodu. Poprzedza go pojawienie się puszystych, średnich chmur kłębiastych, których ilość rośnie w miarę zwiększania się siły wiatru, robi się parno i spada ciśnienie. Latem jugo pojawia się rzadko, wieje od dwóch do trzech dni i nie przekracza 7B. Podczas Jugo siła wiatru rośnie stopniowo do pojawienia się wysokich fal. Po sztormie można znaleźć na pokładzie drobinki piasku z Afryki.
 
Bora to niebezpieczny wiatr nagle pojawiający się z północnego wschodu.
 
Jest to silny szkwalisty i porywisty wiatr spadowy powodujący krótką spienioną falę. Zazwyczaj nie zwiastują Bory żadne zmieniające się zjawiska atmosferyczne, często jednak przed wiatrem pojawia się fala. Wiatr w szkwałach potrafi osiągnąć siłę 12 stopni B. W czasie Bory temperatura powietrza gwałtownie spada a niebo czyści się powodując znakomitą widoczność. Ostrzeżenia przed Borą nadają chorwackie stacje meteo , więc warto nasłuchiwać na UKF-ce.
Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne 
Radio Rijeka o godz. 05:35, 14:35, 19:35 UTC  na kanałach 04, 20, 24, 81 UKF
Radio Split o godz. 05:45, 12:45, 19:45 UTC na kanałach: 07, 21, 23, 28, 81 UKF
Radio Dubrovnik o godz. 06:25, 13:20, 21:20 UTC na kanałach 04, 07, 85 UKF
Czas lokalny: UTC +1h zimą , UTC +2 h latem.
http://www.wunderground.com/global/stations/14431.html
http://prognoza.hr